Nazvat štětovnice jen kusem železa zavání docela slušnou neznalostí problematiky. Ony štětovnice jsou po pravdě docela zajímavým vynálezem. Jsou válcovány v profilu ve tvaru roztaženého písmene „U“, s poněkud zkosenými bočnicemi. Když si pečlivě prohlédnete příčný řez štětovnice, objevíte na vrcholech bočnic zámek ve tvaru otevřeného kruhu.
Ten zámek je velice důležitým detailem, který velmi výrazně posiluje jejich hlavní funkci.
Štětovnice mají, jak již bylo v úvodníku tohoto článku zmíněno, velice široké použití. Využívají se ve vodohospodářských stavbách. Naleznete je docela často na březích řek a potoků, které zpevňují a usměrňují tak proud vodního toku. Také slouží jako zpevnění přechodných jezů a splavů. Téměř vždy se využívají, když se zakládá nějaká vodní stavba, nebo stavba, mající základy pod úrovní vodní hladiny. Zámek jednotlivý štětovnic slouží jednak k jejich zpevnění, ale při těchto stavbách, se využívá také jejich malá propustnost vody. Což umožní zakládat stavby v relativním suchu.
Vodohospodářské budování ale není jedinou oblastí, kde se štětovnice používají. Štětovnice slouží také při stavbách na suchu. Mohou ohraničovat základy staveb a slouží jako bednění základů. Mohou zpevňovat okraje silnic, kde zamezují odlamovaní krajnic a zpevnění jejich celkové stavby.
V neposlední řadě se štětovnice používají i k zabezpečení hlubokých výkopů jako přechodné pažení. Bezpečně ochrání pracovníky v hluboké jámě před možným sesuvem zeminy. Po realizaci těchto prací, se štětovnice vytáhnou a jáma se může zasypat a povrchově upravit. Na stránkách dodavatele poptávejte ceník štětovnic. Rádi vám tyto informace poskytnou. Štětovnice se vyrábějí v různých délkách i šířkách. Vyrábějí se z válcovaného materiálu o síle od 6 mm do 20 mm. Délky se řežou na základní míry, 4m, 6m, 8m, 9m, 12m a podobně. Na přesné délky si zákazník může štětovnice upravit řezáním kotoučem, nebo plamenem.