Proč najdeme schodiště v každém domě

Nákupy

Ať už navštívíte jakýkoliv dům, byť přízemní, je téměř jisté, že zde narazíte minimálně na jedno schodiště KMK Design. Ty se totiž staly tak rozšířenými, že se bez nich dnes již prakticky nedokážeme obejít. Samozřejmě to má svůj důvod.

1tím hlavním je to, že se jedná o nejbezpečnější a nejjednodušší způsob, jak můžeme překonat větší výškové rozdíly, aniž bychom museli obětovat příliš prostoru. Právě ono totiž umožnilo vznik vícepatrových budov. Bez něj by nebyly možné, tedy až do vynálezu výtahu, což je relativně nový objev.

eskalator4

To by samozřejmě znamenalo, že místo do výšky bychom museli stavět domy do šířky. Tím pádem by zabíraly podstatně více prostoru. Stačí si jen vzpomenout na hrady, zámky a různá jiná šlechtická sídla. Jakou plochu by musely zabrat, kdyby byly postaveny pouze jako přízemní? O současných panelácích či dokonce mrakodrapech ani nemluvě.

Je totiž nutné si uvědomit, že půda je vzácná komodita. Musíme zde najít rovnováhu mezi potřebou lidí bydlet, a současně nutností pěstovat zde potraviny, které nás zasytí. A to není při zvyšujícím se počtu lidí na světě nic jednoduchého.

schodiste4

Právě schody tedy umožnily, abychom zde vůbec mohli v současné době existovat v takovém počtu, v jakém tu jsme, a to bez toho, že by většina z nás trpěla hlady.

Dobrá, je to rozhodně dobrý vynález, ale je skutečně nutný například v přízemních stavbách, které i dnes ještě najdeme? Ve většině případů ano. Domek totiž sice může být přízemní, ale s velkou pravděpodobností bude jeho součástí sklep a podkroví. A tam je potřeba se nějak dostat.

Je tedy jasné, že právě schodiště umožnily náš rozvoj v takové míře, v jaké jej máme. Přeci jen, stavba domů do výšky je rozhodně jednou z možností, jak zabránit zastavování orné půdy. A to je něco, na čem bude záležet stále více, jak poroste náš počet. Přeci jen, jíst se musí.